Intel, Mobileye’ı 15.3 milyar dolar karşılığında satın aldı

Intel, İsrailli otonom sürüş teknolojisi geliştiren Mobileye şirketiyle anlaşmaya vardı. Hisse başına 63.54 dolar ödeyecek olan Intel toplamda 15.3 milyar doları gözden çıkardı.

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi olan Intel uzun zamandır özellikle geçen yıldan itibaren otonom sürüş teknolojilerine yönelmiş ve son olarak BMW ile birlikte otonom hareket edebilen otomobilin testlerine başlamıştı. Şirket bugün yaptığı açıklamayla BMW projesinde beraber çalıştığı İsrailli otonom sürüş teknolojileri geliştiren Mobileye şirketini 15.3 milyar dolar karşılığında satın aldığını duyurdu.

Daha önce Tesla’yla da birlikte çalışmış olan Mobileye; sensör teknolojisi, haritalama, ön ve arka kamera teknolojisi gibi otonom araçlar için olmazsa olmaz denilebilecek pek çok alanda önemli bir tecrübeye sahip. Üstelik Intel bu anlaşma ile birlikte sadece şirkete ait olan teknolojilerin sahibi olmakla kalmayacak Mobileye’ın birlikte çalıştığı otomobil üreticilerinin de yeni çalışma ortağı haline gelecek zira Mobileye’nin CTO’su Amnon Shashua’nın açıklamalarına göre şirket BMW ve Audi ile birlikte 10’u geçtiğimiz yıl başlamış olmak üzere toplamda 27 adet otomobil üreticisiyle iş birliği programına sahip. Basın açıklamasında konuşan Intel CEO’su Brian Krzanich, satın almanın hissedarlar, otomotiv endüstrisi ve tüketiciler için büyük bir adım olduğunu dile getirirken otonom sürüş alanında önde gelen Mobileye ile birlikte Intel’in teknolojisi bir araya getirilerek güvenli, yüksek performanslı ve düşük maliyetli ürünlerin kullanıcılara sunulacağını belirtti.

Posted in Haberler.